top21 - BioClinic Igor Dogocki, Brodnica - stomatologia biologiczna, bio stomatologia, bio implanty, leczenie stawów skroniowo-żuchwiowych, stomatologia estetyczna

Dla Pacjenta

Poniżej znajdziesz listę często zadawanych pytań

Prosimy uważnie przeczytać odpowiedzi. Jeżeli Twojego pytania nie ma na tej liście, lub jeżeli odpowiedź jest niepełna, prosimy o wysłanie pytania na adres kontakt@bioclinic.pl

Zapisy i płatności

By zapisać się na wizytę muszą Państwo najpierw wypełnić kwestionariusz zdrowotny oraz wykonać zdjęcie pantomograficzne i badania poziomu witaminy D3 OH25, poziomu cholesterolu LDL, i morfologii krwi. Należy również zapoznać się z listą często zadawanych pytań – FAQ. Następnie należy ustalić termin wizyty mailowo lub telefonicznie.

Przeprowadzenie wskazanych badań i udostępnienie nam ich wyników przed wizytą ułatwi nam sprawne przeprowadzenie pierwszej wizyty i zagwarantuje najwyższą jej efektywność. Wiedząc wcześniej o objawach oraz o stanie jamy ustnej będziemy mogli lepiej przygotować się do konsultacji, tak by pierwsza wizyta była jak najlepiej dopasowana do Państwa potrzeb. Będziemy mogli też szybciej ustalić plan leczenia.

Przedpłata wynosi 50% planowanego kosztu leczenia.

Z uwagi na to, że leczenie u każdego pacjenta różni się, koszty tego leczenia trudno oszacować jest w ogólnym cenniku. Każdy zabieg może składać się z innego rodzaju procedur w zależności od sytuacji pacjenta.

Dlatego kosztorys leczenia opracowywany jest indywidualnie dla pacjenta po przeprowadzonym badaniu. Kosztorys przedstawia orientacyjny koszt leczenia. Przeciętny czas kompleksowych badań i konsultacji to to od 1,5 do 2 godzin a jej przeciętny koszt wynosi 3224 do 5510 zł.

Przedpłata jest gwarancją rezerwacji terminu wizyty. W momencie kiedy rezerwują Państwo wizytę, my także musimy się do niej odpowiednio przygotować, rezerwując zespół asysty oraz kupując lub przygotowując odpowiednie materiały.

W wielu przypadkach tak. Może się jednak zdarzyć, że całkowity koszt ulegnie zmianie, jeżeli wystąpi konieczność wykonania dodatkowych terapii/zabiegów.

Prosimy by przedpłaty wpłacane były na podany numer konta w określonym czasie przed wizytą. Po wizycie będą mogli Państwo wpłacić zaległość kartą lub gotówką.

Transport

Nie ma obowiązku przyjeżdżać na zabieg z osobą towarzyszącą, jednak jeśli sprawi to, że będą się Państwo czuli bardziej bezpiecznie i wygodnie, jest to zdecydowanie wskazane. Dzięki minimalnie inwazyjnym metodom, które używamy w naszej klinice, po większości zabiegach pacjenci nie doświadczają widocznego opuchnięcia ani ostrych bólów.

Jeżeli zabieg wymagał użycia środków znieczulających, nie można prowadzić pojazdów przez najbliższe kilka godzin po zabiegu. Środki znieczulające mogą chwilowo wpłynąć na zdolności motoryczne.

Przed zabiegiem należy stosować się do zaleceń dotyczących żywienia i suplementacji opisanych w Protokole Leczenia Biologicznego, wręczonym Państwu podczas pierwszej wizyty. Suplementacje należy zacząć 4 tygodnie przed zabiegiem. W dniu zabiegu zalecamy przyjąć infuzję z witaminy C, na którą skierowanie mogą Państwo dostać w naszej klinice. Zalecamy również nie pracować w dniu zabiegu, by unikać dodatkowego stresu.

To zależy głównie od rodzaju zabiegu i od woli pacjenta. Zawsze staramy się by zabiegi były jak najbardziej przyjemne dla naszych pacjentów. Dlatego gdy będzie to wskazane, zaproponujemy Państwu znieczulenie. Przy niektórych zabiegach, takich jak wypełnianie ubytków lub usuwanie amalgamatów, pacjent może sam zdecydować, czy chce znieczulenie czy nie.

Należy wiedzieć, że w trakcie zabiegu zawsze można poprosić o znieczulenie. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są wyłącznie z użyciem znieczulenia.

Tak, mogą Państwo otrzymać próbki materiałów do przetestowania, jednak w zależności od materiałów, może wiązać się to z dodatkowym kosztem. Informujemy, że żaden z materiałów, które używamy nie obciąża zdrowego układu immunologicznego. Przed leczeniem, układ immunologiczny jest obciążony, więc możliwe, że jakiś materiał może prowokować różne reakcja podczas testowania. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że żaden z tych materiałów nie prowokuje negatywnych reakcji po leczeniu.

Należy unikać powrotu w dniu zabiegu chirurgicznego jeżeli:

 • transport sprawia dodatkowy stres – wtedy należy poczekać 1-2 dni, do osiągnięcia lepszego samopoczucia
 • transport wiązałby się z prowadzeniem pojazdu natychmiast po zabiegu ze znieczuleniem – należy odczekać kilka godzin
 • powrót wymaga transportu samolotem lub przez góry, a wykonywany był zabieg chirurgiczny – ze względu na negatywny wpływ zmian ciśnienia należy odczekać 2 dni

W innych przypadkach można wrócić tego samego dnia.

Leczenie

Tak. Podczas zabiegu używamy poczwórnego zabezpieczenia, by zapobiec dostaniu się rtęci do organizmu. Dzięki temu można bezpiecznie usuwać wiele amalgamatów podczas jednej wizyty. Usunięcie wszystkich amalgamatów na raz jest korzystne dla pacjenta, ponieważ zabieg odciąża układ odpornościowy i wspomaga inicjację detoksykacji organizmu.

Implanty są zrobione z wytrzymałej ceramiki z tlenku cyrkonu (ZrO2). Są 100% wolne od metali i bio-kompatybilne. Nie posiadają wolnych elektronów i dzięki temu nie tworzą wiązań chemicznych. Ich temperatura wrzenia to 2400°C, a materiał jest twardszy od stali.

(Neuralgia-inducing cavitational osteonecrosis) jest niedokrwienną martwicą kości. Infekcja lub suchy zębodół po usunięciu zęba wiąże się z dużym prawdopodobieństwem powstania kawitacji. Kawitacja może powodować bóle po przeciwnej stronie twarzy, bóle głowy, szyi i innych miejsc w ciele. Często trudno jest wykryć kawitacje na zdjęciach rentgenowskich.

Nawet jeśli nie wykształcą się zęby mądrości, na pewno wykształciły się ich zawiązki. Zawiązki te często ulegają degeneracji, powodując dobre warunki do rozwoju NICO.

Przewidywany przebieg leczenia implantologicznego rozpisany został w punktach poniżej. Przebieg może ulegać zmianom w zależności od sytuacji pacjenta.

 • Konsultacja – omówienie wyników badań i tomografii komputerowej, ustalenie planu leczenia i zalecenie odpowiedniej suplementacji
 • Suplementacja według protokołu immunologicznego najlepiej na 4 tygodnie przed zabiegiem. 
 • Zabieg ekstrakcji zęba / zębów i czyszczenia kości. Zabieg trwa zazwyczaj około 60 min.
 • Implantacja natychmiastowa (w dniu usunięciu zęba) lub implantacja po trzech miesiącach od usunięcia zęba (po zagojeniu się kości). Implantacja trwa zazwyczaj ok 60-120 min.
 • W strefie estetycznej (zęby przednie) wykonanie i zacementowanie korony tymczasowej od razu po implantacji.
 • Kontrola – 10 dni po zabiegu.
 • Badanie stabilności implantu i pobranie wycisku do korony ostatecznej (ceramicznej) – 3 miesiące po zabiegu.
 • Zacementowanie korony ostatecznej na implancie – 2 tygodnie po pobraniu wycisku.

Implantacja natychmiastowa to implantacja natychmiast po usunięciu zęba i oczyszczeniu kości. Jej korzyścią jest zmniejszony zanik kości po usunięciu zęba. Dzięki temu skrócony jest też czas całego leczenia implantologicznego.

Czasami kości jest zbyt mało lub jest ona za mało gęsta by natychmiast uzyskać stabilność implantu. W takich przypadkach, by uniknąć ryzyka nie-przyjęcia się implantu, implantacja odbywa się po 3 miesiącach od ekstrakcji zęba. Implantację odroczoną stosuje się też, kiedy poziom witaminy D3 i cholesterol LDL nie są w normie.

Po leczeniu

Wizyta kontrolna po ukończonym leczeniu chirurgicznym nie jest zazwyczaj konieczna, o ile nie występują żadne dolegliwości. Konieczna jest natomiast wizyta podczas której usuwane są szwy lub błona nieresorbowalna.

Od razu po zabiegu stosowany jest okład chłodzący. Stosowanie go przez kilka godzin zapobiega obrzękom.  Zalecana jest infuzja z witaminą C i kontynuacja suplementacji. Jeśli to konieczne podawane są również leki przeciwbólowe (Ibuprofen). Zalecana jest dieta płynna składająca się z rosołów, zup warzywnych, koktajli warzywno-owocowych. Kilka dni po zabiegu należy relaksować się, co sprzyja gojeniu. Może to wymagać przerwy w pracy. Należy też unikać ekspozycji na pole elektromagnetyczne.

Komplikacje przy kompleksowym leczeniu biologicznym występują niezwykle rzadko. Jeżeli jednak wystąpią, mamy opracowane plany działania by je niwelować. W takich przypadkach należy skontaktować się z nami. Jeżeli nie będą Państwo w stanie przyjechać do nas, poinstruujemy Państwa dentystę co należy zrobić.

Należy wziąć leki przeciwbólowe (Ibuprofen, tabletki po 400 mg, 1-2 tabletki co 6-8 godzin, maksymalnie 6 tabletek w przeciągu 24 godzin). Jeżeli ból nie ustanie, proszę skontaktować się z nami.

Najbardziej efektywnie jest chłodzić w pierwszych 3-4 godzinach po zabiegu co zapobiega puchnięciu. Polecane jest też chłodzenie następnego dnia. Chłodzić należy też, jeżeli wystąpią dolegliwości bólowe.

Należy wziąć sterylną gazę lub czystą ściereczkę bawełnianą (nie używać ręczników papierowych), zwinąć ją i przycisnąć do rany, trzymając przez 20 minut. Jeżeli krwawienie nie ustąpi, proszę skontaktować się z nami, lub z dentystą pogotowia.

Zdjęcie błony tymczasowej odbywa się 4 do 6 tygodni po zabiegu.

Od 3 do 6 miesięcy.

Do sportu można wrócić 10 dni po zabiegu chirurgicznym o ile nie występują żadne komplikacje. Należy jednak zaczynać od lżejszych treningów i stopniowo zwiększać ich intensywność, obserwując przy tym swoje samopoczucie.
Po zabiegu podnoszenia dna zatoki należy unikać sportu i nadmiernego wysiłku przez 14 dni. Z sauna można korzystać 14 dni po zabiegu chirurgicznym. 

Zabieg uwalnia stres z organizmu, co sprawia, że pacjent na początku czuje się lepiej. Proces gojenie zużywa jednak dużo energii co może powodować małe osłabienie w pierwszych dniach po zabiegu. Dodatkowo organizm zaczyna detoksykację, co również z początku może przyczynić się do gorszego samopoczucia. Dokładne stosowanie się do zaleceń po-zabiegowych złagodzi jednak negatywne objawy. Po fazie gojenia i detoksykacji pacjent zazwyczaj uzyskuje lepszy stan zdrowia i samopoczucia.

By utrzymać poprawiony stan zdrowia po leczeniu zalecamy kontynuować suplementację witaminy C, D3 i K2. Należy kontrolować poziom witaminy D3 25-OH i cholesterolu LDL tak by poziom witaminy D3 nie spadł poniżej 70 ng/l a poziom cholesterolu nie przekraczał 1 (max. 1.4 g/l). Zalecamy też stosować się do zasad zdrowego odżywiania i unikać spożywania wyrobów tytoniowych.

Należy stosować się do poniższych zasad:

 • Szczotkować zęby 2 razy dziennie po 2 minuty, najlepiej, używając szczoteczki sonicznej (np. Sonicare)
 • Nie szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu produktów o kwaśnym odczynie (np. cukry, węglowodany, soki owocowe, alkohol) – należy odczekać jedną godzinę. 
 • Nitkować zęby raz dziennie (wieczorem) uważając przy tym by nie podrażniać dziąseł. 
 • Zdrowo się odżywiać, ograniczając przekąski, słodycze (w tym napoje słodzone).
 • Zrezygnować z tytoniu.
 • Ograniczyć spożycie alkoholu – ma on kwaśny odczyn i wysoką zawartość cukrów co sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy. 
 • Codziennie po umyciu płukać zęby wodą z solą wielominerałową, np. MaineBase
 • Raz na 6 miesięcy przeprowadzić profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym.