Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
Uwolnij zatoki i weź głęboki oddech - BioClinic stomatologia immunologiczna

Uwolnij zatoki i weź głęboki oddech

17-12-2021

Oddychanie przez nos ma kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka, naszych zębów, płuc i mózgu.

Oddychanie przez nos ma kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka, naszych zębów, płuc i mózgu. Ludzie od urodzenia są zaprojektowani do oddychania przez nos. W ten sposób ewoluowaliśmy i istnieją powody, dla których naturalnie oddychamy przez nos. Oddychanie przez nos zapewnia organizmowi o wiele więcej korzyści niż oddychanie przez usta.
Kiedy jesteśmy noworodkami, prawie cały czas wdychamy i wydychamy przez nos. Jest to związane z konfiguracją naszych gardeł, dzięki czemu możemy jednocześnie oddychać i ssać bez zadławienia się. Jest to mechanizm konieczny do przetrwania.

Nasze nosy i znajdujące się obok nich zatoki, pełnią wyjątkowe funkcje polegające na odpowiedniej „obróbce” i przygotowaniu dla oskrzeli i płuc wdychanego powietrza. Tych funkcji nie są w stanie spełniać nasze usta – jeśli ktoś notorycznie oddycha przez usta, pozbawiony jest tych wszystkich korzyści.

Kontrola temperatury.

Twoje płuca nie są wielkimi fanami powietrza, które jest zbyt gorące lub zimne. O ile nie masz przeszkody (takiej jak skrzywiona przegroda lub przewlekły nieżyt nosa), twoje kanały nosowe będą ogrzewać (a czasami chłodzić, gdy to konieczne) powietrze do płuc. Twoje usta nie mają na to sposobu. Na przykład biegacze zimą, którzy oddychają głęboko przez nos, otrzymują ogrzane powietrze bez powodowania chłodu w płucach, sytuacja wygląda wprost przeciwieństwie u tych, którzy oddychają ustami – może się to skończyć podrażnieniem gardła lub oskrzeli.

Filtracja.

Rzęski w przewodzie nosowym i zatokach przynosowych odfiltrowują zanieczyszczenia i toksyny znajdujące się w powietrzu i wysyłają je bezpośrednio do gardła, a nie do płuc. (może nie smacznie, ale celowo lepiej w żołądku niż gdziekolwiek indziej). Oddychając przez usta wysyłasz wszystko, co znajduje się w powietrzu bezpośrednio do płuc.

Nawilżanie.

Kanały w nosie są specjalnie zaprojektowane do nawilżania powietrza, którym oddychasz. Czy kiedykolwiek budziłeś się po niespokojnym śnie z suchością w ustach lub bólem gardła? Są szanse, że oddychałeś przez usta i nie uzyskałeś efektu nawilżającego, który jest charakterystyczny przy oddychaniu przez nos

Zapach.

Używanie zmysłu węchu, który może pomóc np. w wykryciu szkodliwych toksyn w powietrzu i jedzeniu.

Atrakcja.

Używanie nosa do oddychania może również zwiększyć zdolność wąchania feromonów, potu i innych zapachów, które pomogą Tobie znaleźć partnera.

Uwolnij zatoki i weź głęboki oddech

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym wiele osób cierpi na chore zatoki i ma problemy z oddychaniem przez nos.
Według medycyny chińskiej główną przyczyną przewlekłego zapalenia zatok jest nagromadzenie wilgoci – śluzu w górnych drogach oddechowych. Główną przyczyną tego stanu może być niewłaściwa dieta. To podejście ma również wspólny mianownik z poglądami zachodniej medycyny. Według niej, przyczynami zapalenia zatok mogą być :

Będąc rozsądnym, w celu wyleczenia zaplenia zatok, należałoby zająć się oceną występowania powyższych czynników.

Zatoki połączone są z często z górnymi zębami trzonowymi i częściowo przedtrzonowymi, przez co wpływają na siebie nawzajem. W organizacji somatotopowej zatoki szczękowe będą połączone z zębami, tarczycą, żołądkiem, trzustką (a więc na ich stan mają wpływ te narządy – ich dobre funkcjonowanie zapewnione bądź nie zapewnione przez np. dietę). Zatoki czołowe będą połączone z uszami, kością krzyżową, nerkami i pęcherzem.
Jedną z oznak chorób zatok szczękowych i czołowych są bóle głowy. „Zatokowe bóle głowy” mają bardzo charakterystyczne cechy:

Uczucie „zablokowanych” zatok wiąże się z nadmiarem śluzu np. występującego z powodu infekcji. Śluz jest normalnym i niezbędnym płynem ustrojowym, który jest wydzielany przez błony śluzowe. Do jego wielu ważnych funkcji należy m.in. zapobieganie wysychaniu tkanek. Suche zatoki nie wykazywałyby odpowiedzi immunologicznej na wychwycone ciała obce, takie jak bakterie lub alergeny. Dlatego zdrowe zatoki służą jako baza dla przeciwciał i innych enzymów zaprojektowanych do powstrzymywania niechcianych mikroorganizmów.
Jak oczyszczają się zdrowe zatoki ? Odpowiedzią są drobne włoski zwane rzęskami, które występują na powierzchni błony śluzowej wyściełającej zatoki. Rzęski poruszając się przesuwają śluz w górę, wbrew grawitacji, w kierunku ujścia zatoki szczękowej do jamy nosa. W stanach zapalnych obrzęknięta błona śluzowa nie pozwala na prawidłowe oczyszczanie zatok blokując ujście zatok, co w dalszej konsekwencji powoduje gromadzenie się śluzu, który stanowi świetną pożywkę dla wirusów oraz bakterii
Uciskanie niektórych punktów może pomóc w oczyszczeniu zatok, umożliwiając rzęskom poruszanie się i przepływ śluzu.

Czy doświadczyłeś zablokowanych zatok?

Uwolnij zatoki i weź głęboki oddech

Jeśli tak, wypróbuj te dwa punkty nacisku:

Jeśli ty lub członek rodziny cierpicie na przewlekły zatkany nos, nie ignoruj ​​objawów.
Pierwsze badania wiążą już przewlekłe zapalenie zatok ze zmianami w mózgu. Przewlekłe zapalenie nosa, które powoduje między innymi uporczywy zatkany nos i bóle głowy, dotyka około 11-30% dorosłych osób, szczególnie w starszych grupach wiekowych – i coraz więcej dzieci. U osób z zapaleniem zatok zauważono słabszą łączność funkcjonalną w sieci czołowo-ciemieniowej ( znana jako centralna sieć wykonawcza w mózgu).
Ten obszar mózgu jest używany do:

Różnice były bardziej znaczące u osób z cięższym zapaleniem zatok przynosowych. Subiektywne odczucia spadku uwagi, trudności w koncentracji lub zaburzenia snu, których doświadcza osoba z zapaleniem zatok, mogą być związane z subtelnymi zmianami w sposobie komunikowania się ze sobą obszarów mózgu kontrolujących te funkcje.

Obecne metody leczenia zapalenia zatok przynosowych bez wyeliminowania ich przyczyn mogą trwać kilka lat, a nasilenie stanu zapalnego często przebiega cyklicznie i powoduje pogrubienie błon zatok ( porównajmy to sobie do zrogowaciałej skóry – temu zjawisku będą również sprzyjać częste podrażnienia błony nosa przez np. pocieranie patyczkami do wymazów). Chociaż operacja często może pomóc, nie ma gwarancji, że objawy choroby nie wystąpią ponownie.

Dlatego przytoczymy tu sposób uczenia się oddychania przez nos, który będzie sprzyjał prawidłowemu funkcjonowaniu oraz sposoby radzenia sobie ze stanem zapalnym zatok gdy już wystąpił.

To ćwiczenie może pomóc w oczyszczeniu zablokowanego nosa

Uwolnij zatoki i weź głęboki oddech

Czy to ćwiczenie oczyściło twój nos?

Ponadto ulgę w zapaleniu zatok będą przynosiły:

W trakcie leczenia zalecane jest oczyszczanie zatok z nadmiaru śluzu poprzez 2-3 x dziennie płukanie zatok np. za pomocą dzbanka Neti służący do irygacji zatok. Używa się go przechylając głowę nad zlewem pod kątem około 45 stopni, umieszczamy dzióbek najpierw w jednej dziurce nosa i delikatnie wlewamy do niej roztwór soli fizjologicznej. Płyn przepłynie przez jamę nosową i wypłynie przez drugą dziurkę. Następnie zmieniamy strony. Może również dostać się do gardła i wtedy należy go wypluć i przepłukać usta.

Uwolnij zatoki i weź głęboki oddech

Zapalenia zatok ustąpią, w momencie kiedy wyeliminujemy przyczyny ich powstawiania i tym samym pozwolimy, aby tkanki same się zregenerowały i przestały produkować uciążliwy zalegający śluz. Przyczyny mogą się na siebie nakładać, ale poszerzona diagnostyka i leczenie, w szczególności stomatologiczne, może pomóc Tobie uwolnić się od zatkanego nosa. Możliwe będzie znowu swobodne oddychanie i codzienne przyjemności.