Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
Toksyczna rtęć - BioClinic stomatologia immunologiczna

Toksyczna rtęć

15-11-2019

Rtęć jest najbardziej toksycznym pierwiastkiem nieradioaktywnym jaki istnieje na Ziemi.

Rtęć jest najbardziej toksycznym pierwiastkiem nieradioaktywnym jaki istnieje na Ziemi. Wchodzi ona w skład amalgamatu, materiału, który jest używany do wypełnienia ubytków w zębach – amalgamatów. Mimo, że związki powstałe w reakcji amalgamacji są dość stabilne, to w dalszym ciągu uwalnia się z nich rtęć. Biorąc pod uwagę, że jej opary uwalniające się z plomb przenikają do organizmu oraz kumulują się w tkankach. Może to skutkować alergiami, chorobami autoimmunologicznymi czy też neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, epilepsja, autyzm, ADHD czy stwardnienie rozsiane.

Trzeba wiedzieć, że w okresie ciąży zawarta w plombach z amalgamatu rtęć bez większego trudu przedostaje się przez łożysko do ciała nienarodzonego dziecka. Wzrost obciążenia organizmu embrionów metalami ciężkimi uznaje się za przyczynę wielu różnych uszkodzeń, np. opóźnień w rozwoju, autyzmu, spadku inteligencji, alergii, podatność na infekcje jak również łuszczycy.

Toksyczna rtęć

Uwalnianie oparów rtęci z amalgamatów odbywa się podczas żucia, zgrzytania zębami oraz picia gorących napojów. Ponadto badania potwierdziły, że amalgamatowe plomby bezpośrednio wpływają na rozwój przewlekłego schorzenia dziąseł (paradontozę).
Jednak najwięcej rtęci uwalnia się z amalgamatów podczas ich zakładania oraz usuwania, dlatego tak ważne bezpieczne usuwanie amalgamatów jakie stosujemy w Bio Clinic.

Rtęć jest trucizną enzymatyczną i przy stężeniach przekraczających dopuszczalne wywołuje uszkodzenia komórek. W przypadku narażenia na pary rtęci zatrucie następuje poprzez płuca, skąd rtęć łatwo przedostaje się do krwi. Bezpośrednio po zatruciu 70% rtęci we krwi występuje w postaci metalicznej, z której przez płuca usuwana jest na zewnątrz, część przedostaje się do mózgu. Opary rtęci mogą spowodować silne zatrucie, a nawet śmierć.

Podsumowując nie wszystkie osoby odczuwają objawy zatrucia rtęci, natomiast każdy kto ma wypełnienia amalgamatowe, ma rtęć w organizmie i jest narażony na codzienne uwalnianie się jej. Efekty mogą być różne, w zależności od ilości amalgamatów w jamie ustnej i reakcji organizmu (przewlekle zmęczenie, problemy z gardłem, bóle mięśni, bóle głowy, dolegliwości stawowe, roztargnienie i zapominanie, rozdrażnienie, depresja, trudności ze snem, szumy uszne, drżenie/skurcze mięśni, dolegliwości żołądkowo – jelitowe, problemy z sercem, wysypki skórne, częste infekcje, metaliczny posmak w ustach, bóle zębów, szczęki i twarzy, problemy z trawieniem – biegunki, wzdęcia, gazy, zgaga lub niestrawność).

Toksyczna rtęć

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje amalgamat za największe istniejące źródło rtęci w ludzkim organizmie.
Przykładem polityki anty-amalgamatowej są kraje skandynawskie, w których zakazano stosowania amalgamatów w stomatologii już w latach 90.

Poniżej link do oficjalnego filmiku, który powstał w trakcie przeprowadzania badań laboratoryjnych na Uniwersytecie w Calgary nad działaniem metali ciężkich na komórki nerwowe (neurony). Zniszczenia spowodowane przez molekuły rtęci (nawet śladowe ilości) były dramatyczne i praktycznie nieodwracalne.

 
Dodatkowo link do filmiku ukazującego skutki zatrucia rtęcią dużej grupy osób systematycznie jedzących ryby złowione w wodach zanieczyszczonej związkami rtęci Zatoki Minamata w Japonii.