Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
Prosty sposób na oczyszczanie dziąseł - BioClinic stomatologia immunologiczna

Prosty sposób na oczyszczanie dziąseł

03-11-2020

Płukanie ust olejem to ajurwedyjska tradycja, która istnieje od tysięcy lat.

Płukanie ust olejem to ajurwedyjska tradycja, która istnieje od tysięcy lat. Aby to zrobić, wystarczy wziąć olej do ust i „wciągać” go między zębami przez około 20 minut. Należy przepłukiwać nim zęby i dziąsła, tak aby wydobyć spomiędzy nich bakterie. Wykonuje się tą czynność podobnie jak w przypadku płynu do płukania jamy ustnej, z wyjątkiem tego, że nie należy próbować płukać gardła. Można powiedzieć, że olej „rozprowadza się” wokół ust poprzez popychanie, ciągnięcie i przeciąganie go przez zęby. Jeśli jednak po chwili czujesz, że mięśnie stają się obolałe lub zmęczone, prawdopodobnie zbyt energicznie „przeciągasz” olej. Po prostu zrelaksuj się i skup się na poruszaniu olejem zarówno językiem, jak i mięśniami policzków i ust. Gdy olej stanie się rzadki i mlecznobiały jest to czas żeby go wypluć. Można do tego celu użyć wielu olejów, jednak najczęściej używane są : olej sezamowy, słonecznikowy i kokosowy.

Jeśli chodzi o korzyści tej metody, to jest to jeden z najłatwiejszych sposobów naturalnego wspierania zdrowia jamy ustnej. Zwłaszcza jeśli używamy oleju kokosowego, który jest silnym niszczycielem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, od wirusów po bakterie i pierwotniaki. Warto zauważyć, że płukanie ust olejem jest całkowicie bezpieczne i nie wchodzi w interakcję z żadnymi lekami. Kobiety w ciąży również mogą je stosować.

Natomiast jeśli chodzi o płukanie olejem po posiłku, dobrze jest odczekać godzinę lub dwie, gdyż może ono sprzyjać uwalnianiu dużej ilości śluzu, który może negatywnie wpływać na żołądek, wywołując mdłości.

Starożytne teksty ajurwedy mówią, że wyciąganie oleju może wyleczyć około 30 chorób ogólnoustrojowych i nawet dzisiaj ten sposób jest szeroko omawiany jako narzędzie do detoksykacji całego organizmu. Choć te zastosowania są kontrowersyjne i nie można ręczyć za ich ważność, stosowanie płukania jamy ustnej olejem ma znaczące efekty oczyszczające i lecznicze, które są poparte nauką.

Prosty sposób na oczyszczanie dziąseł

Jak donosi Indian Journal of Dental Research:
„Płukanie olejem przez wiele lat bez dowodów naukowych było szeroko stosowane jako tradycyjny środek ludowy, wzmacniający zęby, dziąsła i szczęki oraz zapobiegający próchnicy, nieprzyjemnemu zapachowi z jamy ustnej, krwawieniu z dziąseł oraz suchości gardła i popękanych ust”.

Wyciąganie oleju jest tak samo skuteczne, jak płyn do płukania jamy ustnej w łagodzeniu nieświeżego oddechu i ograniczaniu mikroorganizmów, które mogą go wywoływać.
Ssanie oleju korzystnie wpływa na jamę ustną, częściowo poprzez mechaniczne czyszczenie.

Naukowcy zauważyli:
„Mit, że efekt terapii olejem na zdrowie jamy ustnej był tylko efektem placebo, został obalony i istnieją wyraźne oznaki możliwego procesu zmydlania i emulgowania, co wzmacnia jego mechaniczne działanie czyszczące”.

Warto zaznaczyć, że w powyższych badaniach wykorzystano olej sezamowy, który jest tradycyjnie zalecany. Ma jednak stosunkowo wysokie stężenie olejów omega-6. Dlatego olej kokosowy jest o wiele lepszy, ponieważ większość z nas otrzymuje zdecydowanie za dużo tłuszczów omega-6, co zaburza wrażliwy stosunek do omega 3. Ponadto olej kokosowy smakuje znacznie lepiej.

Odpowiednie płukanie olejem znacznie zmniejszyło płytkę nazębną, poprawiło zdrowie dziąseł i zmniejszyło występowanie tlenowych mikroorganizmów w płytce nazębnej u dorastających chłopców z zapaleniem dziąseł wywołanym przez zalegającą płytkę.

Jeśli spojrzymy na badania, łatwo można zrozumieć, dlaczego ssanie oleju zmniejszyło liczbę bakterii Streptococcus mutans – istotnego czynnika przyczyniającego się do próchnicy – w płytce nazębnej i ślinie dzieci.

Z mechanicznego i biofizycznego punktu widzenia jest prawdopodobne, że oba oleje działają. Jednak olej kokosowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu jest szczególnie odpowiedni do zastosowania dla poprawy zdrowia jamy ustnej. Badania sugerują, że może być cennym narzędziem w walce z próchnicą. Grzyby Candida i bakterie Streptococcus są częstymi rezydentami w jamie ustnej, a ich toksyczne produkty przemiany materii mogą przyczyniać się do gromadzenia się płytki nazębnej i próchnicy zębów.

Dlatego płukanie olejem zostały przetestowane pod kątem działania na szczepy bakterii Streptococcus,. Odkryto, że zmodyfikowany enzymami występującymi w jamie ustnej olej kokosowy silnie hamuje wzrost większości szczepów bakterii Streptococcus, w tym Streptococcus mutans, bakterii wytwarzającej kwasy, która jest główną przyczyną próchnicy.

Prosty sposób na oczyszczanie dziąseł

Uważa się, że rozkład tłustego oleju kokosowego przez enzymy występujące w jamie ustnej zamienia go w kwasy, które są toksyczne dla niektórych bakterii.
Olej kokosowy modyfikowany enzymami w jamie ustnej był również szkodliwy dla drożdży Candida albicans, które mogą wywoływać pleśniawki.

Najlepszą porą na płukanie olejem jest poranek przed śniadaniem, ale można to zrobić w dowolnym momencie. Kiedy skończysz, wypluj olej i przepłucz usta wodą lub mieszanką wody i sody oczyszczonej. Unikaj połykania oleju, ponieważ będzie on zawierał bakterie oraz wszelkie potencjalne toksyny i zanieczyszczenia, które wyciągnął.

Płukanie olejem kokosowym może pomóc zmniejszyć ogólne obciążenie toksyczne układu odpornościowego poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych mikroorganizmów z jamy ustnej do reszty ciała.