Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
Problemy z dziąsłami = Alzheimer? - BioClinic stomatologia immunologiczna

Problemy z dziąsłami = Alzheimer?

21-03-2021

Choroba Alzheimera (CA) jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną występująca u osób w podeszłym, ale i coraz młodszym wieku i staje się głównym problemem zdrowotnym na świecie.

Choroba Alzheimera (CA) jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną występująca u osób w podeszłym, ale i coraz młodszym wieku i staje się głównym problemem zdrowotnym na świecie. Jest najczęstsza przyczyną otępienia w osób powyżej 65 roku życia. Wraz ze starzeniem się populacji i wzrostem długości życia, częstość występowania CA będzie rosła i oczekuje się, że dotknięte nią będzie około 14 milionów ludzi w ciągu najbliższych 50 lat. Początki choroby pojawiaj się powoli, stopniowo utrudniając codziennie funkcjonowanie. Pojawiającym się najwcześniej objawem choroby jest utrata pamięci epizodycznej, co znaczy, że pacjenci nie pamietają co robili danego dnia, ale są w stanie sobie przypomnieć co się wydarzyło wiele lat temu.

Uważa się, że Alzheimer o wczesnym początku jest uwarunkowany genetycznie; natomiast, jeśli wystąpi w późniejszym etapie życia, jest wynikiem interakcji między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera, jednak czynnikami ryzyka są również : cukrzyca, uraz głowy, czynniki genetyczne takie jak występowanie apolipoproteiny E (APOE), otyłość, insulinooporność, choroby autoimmunologiczne, zatrucie organizmu ( glifosat, nanocząsteczki plastiku – Bisfenolu A, metale, ftalany, aluminium, arsen w ryżu i owocach morza), zaburzenia snu, niedożywienie, zaburzenia wchłaniania składników odżywczych, bezdech senny i choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia w produkcji neurotransmiterów GABA i nierównowaga hormonalna, zespół jelita drażliwego, zespół nieszczelnego jelita, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz mykotoksyny wydzielane przez specyficzne gatunki pleśni : Stachybotrys ( czarna pleśń w domach) czy aflatoksyny występujące w zbożach.

Problemy z dziąsłami = Alzheimer?

Znaczna ilość czynników ryzyka dotyczy również stanu jamy ustnej

W celu udowodnienia tezy neurozapalnej przyczyny choroby Alzheimera naukowcy wyizolowali tkanki z ludzkich mózgów i przetestowali na obecność określonych szczepów bakterii. Do badań wykorzystano zarówno próbki od pacjentów z CA, jak i od osób zdrowych neurologicznie. Okazało się, iż w z mózgów osób dotkniętych demencją wyizolowano bakterie pochodzące z jamy ustnej, i to te będące kluczowymi w chorobach dziąseł. Wyniki wykazały m.in. obecność Porphyromonas gingivalis, które są bakteriami typowymi dla obrazu mózgu w chorobie Alzheimera.

Czy też doświadczasz krwawienia z dziąseł?

Stan zapalny przyzębia, potocznie zwany Paradontozą jest przewlekłym stanem zapalnym tkanek otaczających zęby, który jest wynikiem złożonej infekcji bakteryjnej, powodującej rozpad i utratę struktur podporowych wokół zębów. Dominującymi patogenami przyzębia biorącymi udział w zapaleniu przyzębia są Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Aa), Porphyromonas gingivalis (Pg), Prevotella intermedia (Pi), Fusobacterium nucleatum (Fn), Tannerella forsythensis (Tf), Eikenella corrodens (Ecdent) i Treponema (Treponema). Mikroorganizmy zaangażowane w zapalenie przyzębia mogą wywoływać również efekty ogólnoustrojowe poprzez różne mechanizmy.

Groźne bakterie pochodzące z przyzębia i ich toksyny mogą być zaaspirowane czyli wdychane , co może wywołać patologię płuc. Patogeny przyzębia mają również zdolność przenikania do krwi i krążenia ogólnoustrojowego, a następnie kolonizacji różnych odległych miejsc anatomicznych w ciele. Na przykład bakterie przyzębia są zaangażowane w kilka chorób ogólnoustrojowych, w tym zapalenie wsierdzia i ropnie mózgu. Bakterie przyzębia i ich produkty mogą rozprzestrzeniać się poprzez krążenie ogólnoustrojowe u ciężarnych kobiet, wywołując zmiany zapalne i powodując niską masę urodzeniową noworodków urodzonych przedwcześnie. Przewlekłe zapalenie przyzębia dorosłych wiąże się z kilkoma stanami, w tym zwiększonym ryzykiem powikłań miażdżycowych, zawałem mięśnia sercowego, udarem, źle kontrolowaną cukrzycą i najprawdopodobniej z CA. Odpowiedź gospodarza odgrywa również istotną rolę w wywoływaniu efektów ogólnoustrojowych poprzez wytwarzanie wielu mediatorów stanu zapalnego, w tym cytokin (przeciw bakteriom przyzębia), które uzyskują dostęp do krążenia ogólnoustrojowego. Izolacja mikroflory przyzębia z różnych próbek pobranych z dróg oddechowych, blaszki miażdżycowej w sercu,mózgu, wymazach z pochwy, a także od pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, wskazuje na możliwy związek zapalenia przyzębia z chorobami ogólnoustrojowymi. Wiadomo, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa stan zapalny.

Problemy z dziąsłami = Alzheimer?

Sugeruje się, że zapalenie przyzębia może prowadzić do progresji CA za pomocą dwóch prawdopodobnych mechanizmów. Zgodnie z pierwszym mechanizmem drobnoustroje przyzębia i odpowiedź gospodarza powodują wzrost poziomu cytokin prozapalnych. Skutkuje to szeregiem cytokin i środków prozapalnych, które są wystrzeliwane w krążeniu ogólnoustrojowym, co prowadzi do ogólnoustrojowego obciążenia zapalnego, co skutkuje stanem ogólnoustrojowego/obwodowego zapalenia. Jeśli aktualnie Twój organizm jest już zatruty, przez co znacznie zostaje obniżony potencjał detoksykacji i kontroli stanów zapalnych, uważaj bo może rozwinąć się u Ciebie poważny problem i choroba przewlekła !

Uważa się, że drugi mechanizm jest spowodowany inwazją do mózgu mikroorganizmów obecnych w biofilmie płytki nazębnej. Mikroorganizmy w płytce nazębnej mogą przedostawać się do mózgu przez krew lub nerwy obwodowe. Te mikroorganizmy i ich produkty wywołują mechanizm zapalny w obrębie OUN (Centralny System Nerwowy). Podwyższone markery stanu zapalnego we krwi przewidują ryzyko demencji i częstości występowania zaburzeń poznawczych. Badania przekrojowe wykazały otępienie starcze u osób o złym stanie zdrowia jamy ustnej. Tak więc uważa się, że zapalenie przyzębia, które prowadzi do obecności cząsteczek zapalnych w krążeniu ogólnoustrojowym, jest określonym czynnikiem ryzyka rozwoju różnych chorób ogólnoustrojowych, w tym Choroby Alzheimera.
Dobry stan zdrowia jamy ustnej i dziąseł jest integralną i fundamentalną kwestią dla naszego ogólnego stanu zdrowia.

W celu zminimalizowania ilości patogennych bakterii w swojej jamie ustnej oraz poprawienia stanu dziąseł i zębów rozważ wprowadzenie poniższych zaleceń

 1. Zapytaj swojego dentystę lub wykonaj w BIO CLINIC test na obecność i poziom niebezpiecznych bakterii w jamie ustnej
 2. Jeśli okaże się, iż w Twojej jamie ustnej występują groźne patogeny, umów się ze swoim dentystą lub w BIO CLINIC przejdź zaawansowany protokół redukcji bakterii i oczyszczania jamy ustnej
 3. Używaj 2 x dziennie Irygatora (np. Firmy Waterpick)
 4. Płucz codziennie rano przez 10 min usta olejem sezamowym, słonecznikowym lub kokosowym
 5. Przejdź diagnostykę i dowiedz się w jakim stanie masz zęby i czy masz w buzi zęby martwe i leczone kanałowo : www.diagnovita.pl
 6. Zwróć uwagę czy prawidłowo oddychasz przez nos! Jeśli odkłada się Tobie regularnie I w znacznych ilościach kamień nazębny lub masz problemy z dziąsłami pomimo regularnych wizyt higienizacyjnych w gabinecie, sprawdź czy nie oddychasz przez usta!
 7. Jeśli masz starte zęby, zapytaj dentystę lub zapisz się w BIO CLINIC na odbudowę prawidłowej wysokości zgryzu, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania mózgu!
 8. Zoptymalizuj swój mikrobiom jelit oraz jamy ustnej. Możesz przyjmować prebiotyki, probiotyki (w jamie ustnej Streptococcus salivarius) oraz preparaty kwasu masłowego.
 9. Dbaj o dobry poziom witaminy D (przyjmowana zawsze z witaminą K2), suplementuj liposomalną witaminę C, kolagen oraz w razie krwawienia dziąseł dodatkowo Coenzym Q.

Problemy z dziąsłami = Alzheimer?

Prewencja w celu uniknięcia zapadnięcia na Chorobę Alzheimera opiera się na poniższych filarach

Jeśli chcesz sprawdzić swoje aktualne możliwości detoksykacyjne organizmu w tym mózgu, wykonaj poniższe badania

 1. Test obciążenia metalami (min. rtęć, aluminium, ołów, arsen, kadm, żelazo, miedź, cynk)
  • badanie pierwiastkowe włosa
  • badanie so-check
  • badanie moczu i krwi, przy czym precyzyjne badanie zawartości rtęci w organizmie wymaga podania odczynników mobilizujących ją z tkanek
 2. Sprawdź swoje narażenie na toksyny organiczne
  • badanie nie metalicznych toksyn z moczu min.: glifosat, benzen, akrylamid
 3. Zbadaj poziom swojej aktualnej reaktywności immunologicznej badając wydzielane czynniki zapalne i przeciwzapalne
  • TGF- beta-1
  • TNF- alfa
  • IL -1
  • VEGF
 4. Oceń efektywność detoksyfikacji swojego organizmu wykonując badania
  • poziom glutationu
  • poziom homocysteiny
  • poziom witaminy C
  • badania wątrobowe : GGT, ALT, AST
  • badania nerek : kreatynina w surowicy krwi, mocznik we krwi, gfr
  • badania genetyczne np. niedobór peroksydazy glutationowej, ApoE ocena skłonności do wystąpienia Choroby Alzheimera

Poniżej linki do badań naukowych: