Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
Dlaczego nie metale? - BioClinic stomatologia immunologiczna

Dlaczego nie metale?

06-06-2021

W XIX wieku do ubytków w zębach wkładane były aluminium, złoto, ołów, platyna i srebro.

W XIX wieku do ubytków w zębach wkładane były aluminium, złoto, ołów, platyna i srebro. Od lat twierdzono, że te stopy stosowane do wypełnień stomatologicznych (na przykład korony metalowe pokryte porcelaną, czarne wypełnienia amalgamatowe z rtęcią, elementy tytanowe) nie wpływają negatywnie na środowisko jamy ustnej i nasze całe ciało. Jeśli jednak trzymalibyśmy się faktów, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Występujące skutki cytotoksyczne, immunologiczne i rakotwórcze, a także wpływ na metabolizm komórek, zostały odkryte dla najczęściej stosowanych w stomatologii metali, takich jak rtęć, złoto, platyna, miedź, kobalt, aluminium, żelazo, chrom i nikiel. Zwykle cząsteczki metalów są wykrywane w całym ciele zaledwie kilka dni po ich włożeniu do ust. Obecność metali w jamie ustnej może destrukcyjnie wpływać na nasze ciało, działając na trzech różnych poziomach:

Dlaczego nie metale?

Same metale i metale ciężkie mogą wywołać przewlekłą chorobę, która może powodować wszystkie następujące objawy:

Z powodów wymienionych powyżej, protokół leczenia w BIO CLINIC Swiss Concept zakłada usunięcie wszystkich metali z jamy ustnej oraz zastąpienie ich bio kompatybilnymi nie toksycznymi indywidualnie dobranymi odbudowami w postacie odpowiednich wypełnień, nakładów oraz implantów i koron ceramicznych. Jest rzeczą oczywistą, że należy te zabiegi przeprowadzić zgodnie z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa i przy wsparciu organizmu. Natomiast po usunięciu występujących w jamie ustnej metali dzięki protokołom BIO CLINIC możliwe jest oczyszczenie organizmu z zalegających w tkankach i narządach metalicznych złogów.

Dlaczego nie metale?

Rozumiemy, że współczesna stomatologia powinna skupiać się nie tylko na zapewnieniu naszym pacjentom długotrwałych i kosmetycznych uzupełnień stomatologicznych, ale także na zrozumieniu ważnej roli jamy ustnej w całym organizmie, zwracając szczególną uwagę na stosowane materiały i techniki zapewniające jak najbezpieczniejsze i najbardziej biozgodny wynik.

Toksyczność metali
Symptomy i źródła toksyczności metali: aluminium, arsenu, miedi, ołowiu, rtęci, niklu i tytanu.