Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
Dlaczego bakterie w jamie ustnej są ważne? - BioClinic stomatologia immunologiczna

Dlaczego bakterie w jamie ustnej są ważne?

29-05-2021

Nie ulega wątpliwości, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nasze postrzeganie roli drobnoustrojów w zdrowiu i w chorobie zmieniło się diametralnie. Potwierdzają to również niedawne odkrycia dotyczące mikrobiomu jamy ustnej. Bakterie tworzące tą specyficzną florę bakteryjną potrafią np. redukować nieorganiczne azotany do azotynów i tlenku azotu. Dzięki tej właściwości stanowią nowy cel terapeutyczny w leczeniu nadciśnienia. I tak np. umożliwienie kolonizacji błony śluzowej w jamie ustnej wybranym bakteriom może normalizować ciśnienie krwi !

W świetle aktualnych doniesień to właśnie mikrobiota jamy ustnej nadaje zupełnie nowy wymiar niezwykle skomplikowanej komunikacji między środowiskiem zewnętrznym, a komórkami wnętrza organizmu.

Wiemy już, że bakterie probiotyczne, które chronią przed próchnicą i chorobami dziąseł a także inne bakterie występujące w jamie ustnej migrują codziennie m.i.n. połykane prawie do wszystkich części ciała, w tym do serca wątroby, nerek i mózgu. Okazało się również, że społeczeństwa, w których nie miały chorych chorób zębów, mają mikrobiomy jamy ustnej o znacznie większej różnorodności.

Ten różnorodny mikrobiom bytujący na powierzchni błon śluzowych od początku w jamie ustnej poprzez całość przewodu pokarmowego, pozostaje w ciągłej, nierozerwalnej komunikacji z największą oraz najbardziej wpływową częścią układu immunologicznego związanego z błonami śluzowymi – tkanką GALT (ang. gut associated lymphoid tissue). Tkanka ta warunkuje efektywność pierwszej linii obrony wszystkich śluzówek. Dlatego mikrobiom jamy ustnej jest też częścią podstawowej odporności jelit i płuc !

Patrząc na tą kwestię szerzej, zwalczanie bakterii jamy ustnej poprzez agresywne antyseptyczne płyny do płukania ust lub nadużywanie antybiotyków może z czasem powodować np. problemy jelitowe a także wzrost ciśnienia krwi…

Dlatego jeśli próbujesz uzdrowić swoją florę jelitową, wyleczyć jakikolwiek problem autoimmunologiczny lub problem z płucami, być może czas zwrócić uwagę na produkty do dezynfekcji jamy ustnej, które na codzień stosujesz.

Dlaczego bakterie w jamie ustnej są ważne?

Chociaż niektóre środki przeciwdrobnoustrojowe mogą być konieczne do leczenia ostrej fazy choroby, długoterminowe stosowanie i skutki uboczne mogą być bardziej szkodliwe niż korzyści.

Przyjrzyjmy się na przykład najczęstszym składnikom płukanek antybakteryjnych do ust :

Zdrowym zamiennikiem płukanek komercyjnych są płukanki ziołowe np. w postaci naparów czy odwarów (np. sproszkowana kora z dębu białego – przeciwdziała krwawieniu i infekcji; sproszkowana gumożywica z mirry – leczy infekcje dziąseł, Szałwia lekarska skuteczna w różnego rodzaju zakażeniach w jamie ustnej i świetnie sprawdzająca się przy aftach, pleśniawkach, jak i stanach zapalnych dziąseł i przyzębia;

Dąb szypułkowy przejawia aktywność przeciw gronkowcom, niekiedy nawet silniejsza niż w przypadku zastosowania antybiotyków.

Nagietek lekarski zalecany jest w stanach zapalnych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

Rumianek pospolity przyspiesza gojenie się ran i daje efekt łagodzący, a także kojący, czy też mieszanka ciepłej wody z solą morską, jak również roztwór wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego.