Umów się na wizytę
BioClinic Brodnica - Igor Dogocki, Magda Chylińska - stomatologia immunologiczna, stomatologia biologiczna, implanty ceramiczne, implanty cyrkonowe, stomatologia holistyczna
100 lat i nadal zdrowe zęby - BioClinic stomatologia immunologiczna

100 lat i nadal zdrowe zęby

29-10-2020

Zęby to organy takie jak nerki czy wątroba. Każdy ząb ma własne unerwienie, własny układ krwionośny i limfatyczny. Zęby są żywe i potrzebują składników odżywczych, jak każda inna tkanka w organizmie. Czerpią substancje odżywcze, aby zachować siłę i integralność swoich tkanek, a w szczególności pokrywające je twarde szkliwo i zębinę.

W celu dostarczania składników odżywczych do zębów organizm ma wewnętrzny system transportu. Transport ten w zębie zachodzi poprzez ruch płynu zębinowego. Niestety wiedza o tym, że transport płynu zębinowego (DFT) odgrywa dużo ważniejszą rolę w próchnicy, niż sądzimy nie jest szeroko rozpowszechniona.

Dr. Ralph Steinman opublikował artykuły na temat tego zjawiska. Opublikowano ponad 100 artykułów, które stanowią podstawę teorii DFT, z których wynika, że odporności na próchnicę zależy od ilości przyjmowanych składników odżywczych oraz hormonów.
W swoich badaniach szczurom wstrzykiwali radioaktywny znacznik. U dobrze karmionych, zdrowych szczurów Dr. Steinman był w stanie śledzić substancję radioaktywną w następującej sekwencji:

Ten proces od momentu wstrzyknięcia zajął około godziny.
W drugiej grupie eksperymentalnej zastosowano „dietę próchnicotwórczą”. Zauważono, że dieta „odwróciła” przepływ płynów. Płyny wpływały z:

U tych szczurów odnotowano wzrost występowania ubytków próchnicowych.
Dr Steinman określił jakie minerały w tym odwróconym procesie traci ząb: magnez, miedź, żelazo i mangan biorące udział w metabolizmie komórek i niezbędne w procesie produkcji energii, od której jest uzależniony dobry przepływ płynu przez kanaliki zębinowe i oczyszczenie zęba.

Ralph Steinman i Dr Leonara, endokrynolog, jako pierwsi wyizolowali „parotynę – hormon ślinianki” wydzielany przez największą śliniankę w buzi – śliniankę przyuszną. Kiedy jest uwalniany do śliny hormon ślinianki, w procesie transportu płynu kanalikowego, z komory miazgi do wszystkich części zęba dostarczane są składniki odżywcze.

Organizm dysponując tym aktywnym systemem poprzez połączenie krew-ząb oraz połączenie mózg-ząb, może regenerować zęby!
Okazało się, że opisany przepływ można zmienić w jedną lub drugą stronę, po prostu zmieniając dietę.

To, co spożywały szczury, kontrolowało ilość obecnych w ich jamie ustnej ubytków próchnicowych. Okazało się, że to dieta kieruje przepływem składników odżywczych na zewnątrz lub do wewnątrz zęba.

100 lat i nadal zdrowe zęby

Ponadto nieodpowiednia dieta, bogata w cukier a uboga w składniki odżywcze a także taka, w której spożywane jest dużo substancji „anty odżywczych” jak np. kwas fitowy (ziarna, orzechy, nasiona, fasola) może dodatkowo zablokować wchłanianie każdego z ważnych dla budowy zęba minerałów.

Kolejną kwestią jest to na co zwrócił uwagę Dr Malvin Page. Próchnica i choroby dziąseł pojawiają się, gdy gruczoły hormonalne nie funkcjonują jak należy. Regulacja i równoważenie najważniejszych gruczołów (np. przysadka, tarczyca, trzustka itp.) wpływa na kondycję ślinianki przyusznej co sprzyja remineralizacji i utwardzaniu szkliwa!

Dbając o zdrowie gruczołów, możemy powstrzymać rozwój próchnicy.

Przykładowym mechanizmem sprzyjającym powstawaniu ubytków próchnicowych jest przewlekłe wahanie się poziomu cukru we krwi. Jeśli przysadka poprzez swój hormon nie będzie w stanie zrównoważyć poziomu cukru, dojdzie do zaburzenia równowagi biochemicznej organizmu, co z kolei może spowodować zaburzenia w przyswajaniu fosforu w kościach i zębach. Istotną przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu przysadki mózgowej jest biały cukier.

Natomiast problemy z tarczycą mogą skutkować chorobami zębów i dziąseł ze względu na fakt, że tarczyca reguluje poziom wapnia we krwi.
Występowanie próchnicy może również być nasilane przez wady oraz przeciążenie zgryzu.
U dzieci z liczynymi ubytkami próchniczymi w zębach warto zwrócić uwagę czy nie oddychają nadmiernie przez usta i czy prawidłowo śpią z zamknięta buzią.

100 lat i nadal zdrowe zęby

Czy też uważasz, że próchnica to coś więcej niż tylko brak szczotkowania ?

Remineralizacji zębów sprzyjają:

Jeśli źle trawisz pożywienie dodaj do posiłków pokarmy sfermentowane, kefir, świeże surowe jajka z pewnego źródła, bulion czy probiotyki.

Nasze wysiłki (regularne przeglądy jamy ustnej i zabiegi higienizacji) na nic się nie zdadzą jeśli sam nie zadbasz, aby w Twojej diecie i diecie Twojego dziecka znalazła się odpowiednia ilość substancji odżywczych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ( A,D,E,K) i nie zaczniesz unikać pokarmów sprzyjających próchnicy.